Školská jedáleň

Najčastejšie otázky

Najčastejšie otázky.

1. Kedy má žiak nárok na dotáciu 1,20 EUR?

Odpoveď: Ak sa zúčastnil aspoň na jednej vyučovacej hodine a súčasne odobral obed (je evidovaný v dochádzke aspoň jednu vyučovaciu hodinu a súčasne bude evidovaný v systéme stravovania, že odobral obed).

1. Žiak náhle ochorie a nestihol/a som odhlásiť dieťa z obeda predchádzajúci deň

Odpoveď: Rodič hradí celkovú stravnú jednotku (bez nároku na dotáciu), lebo žiak sa nezúčastnil vyučovania. Rodič má však možnosť si vyzdvihnúť obed v školskej jedálni v čase od 11:00 do 11:30

1. Žiak bol na vyučovaní, neodhlásil si obed v predchádzajúci deň a obed si neodobral.

Odpoveď: Rodič je povinný uhradiť celkové náklady na prípravu jedla (napr.: žiak II. stupňa = 1,30 EUR). Žiak si rozmyslí pred vstupom do jedálne, že obed mu nechutí a odíde bez zaregistrovania (pípnutia) v systéme stravovania prostredníctvom čipu. Rodíč hradí obed v planej výške, lebo žiak nesplnil podmineku neodobral obed. Podľa daného nariadenia nesplnil podmienku na uplatenie dotácie.

1. Mohli by ste vysvetliť spôsob výpočtu mesačných nákladov na stravovanie?

Odpoveď: Napríklad žiak II. stupňa ZŠ má určenú stravnú jednotku celkom na sumu 1,30 EUR. Dotácia predstavuje sumu 1,20 EUR, ktorá sa odráta od celkovej stravnej jednotky. 0,10 EUR je úhrada zákonného zástupcu. Suma na zaplatenie sa určí ako: počet odobratých jedál x 0,10 EUR + 3 EUR (režijné náklady).

Počas mesiaca dieťa (žiak II. stupňa) odoberie 20 jedál z toho si môžeme vypočítať 20 x 0,10 EUR = 2 EUR, pripočítame 3 EUR mesačné režijné náklady (bez ohľadu na počet odobratých jedál). Výsledná suma = 5 EUR. Za predpokladu, že dieťa nevymeškalo ani jeden deň na vyučovaní.

1. Žiaci idú na lyžiarsky alebo školu v prírode. Môžeme využiť dotáciu?

Odpoveď: Dotácia na stravovanie sa v takýchto prípadoch nemôže čerpať.  Stravovanie je zabezpečené v príslušnom zariadení, kde sú žiaci umiestnení. Celkové náklady sú hradené aj z dotácii na školu v prírode alebo lyžiarsky kurz.

1. Ako môžeme odhlásiť žiaka/dieťa z obeda?

Odpoveď: V predchádzajúci deň do 14:00 hod u vedúcej jedálne osobne alebo telefonicky (sms). Vedúca ŠJ: Zuzana Frollová, tel: 0904 874 572.

1. Žiak stratí čip, čo má urobiť?

Odpoveď: Nahlási sa u vedúcej ŠJ, prípadne dozoru ŠJ. Bude mu vydaná náhradná stravenka na uplatnenie dotácie. Obed si môže odobrať aj s nárokom na dotáciu. Poplatok za stratený čip v prvom prípade je 0,60 EUR. V ďalších prípadoch straty sa budú zohľadňovať ďalšie náklady na na nákup a vydanie náhradného čipu.

1. Ktoré deti MŠ majú nárok na dotáciu?

Odpoveď: Nárok na dotáciu majú iba tie deti MŠ, ktoré k 31.08. dosiahli vek 5 rokov  (poredškoláci).