Školský podporný tím
Pedagogický asistent
Asistent učiteľa
Asistent pre ZŠ: Mgr. Michaela Bulejčíková
Ing. Katarína Plačková
Výkon profesie pedagogického asistenta je podmienený viacerými legislatívnymi predpismi: - Zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. - Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 437/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v znení neskorších predpisov - Zákon č. 245/2008 Z. z o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov neskorších predpisov.
Úlohy pedagogického asistenta možno zhrnúť do nasledovných bodov:
- so školským podporným tímom a pedagógmi hľadá účinné stratégie na rozvoj potenciálu všetkých detí, keď s (triednym) učiteľom identifikuje zdroje a riziká vo svojej triede/skupine,
- pomáha vytvárať podporujúcu a priateľskú atmosféru v triede s rešpektujúcimi vzťahmi, demokratickými pravidlami a tímovou spoluprácou,
- venuje sa žiakom s bariérami (ŠVVP ale aj iné), pomáha zvládať nároky, napríklad zjednoduší alebo zopakuje výklad učiteľa, poskytuje pomoc pri riešení úloh apod.
- pomáha pri zvládaní diferencovaného vyučovania, s využívaním rôznych metód a foriem práce (napr. skupinové učenie), prezentácie naučeného a hodnotenia tak, aby podporoval potenciál každého dieťaťa podľa jeho potrieb,
- flexibilne si s učiteľom delí prácu s triedou alebo procesmi (napr. jeden reflektuje, pozoruje, pomáha, druhý sa venuje zadávaniu a koordinácii),
- pomáha všetkým žiakom podľa toho, ako a kedy to potrebujú,
- podieľa sa na vytváraní pomôcok, individualizovaných úloh, pomáha žiakom naučiť sa používať špeciálne pomôcky s cieľom viesť ich k čo najväčšej samostatnosti v procese vzdelávania,
- spolu so ŠPT a pedagógom definuje oblasti podpory žiaka/ žiakov, silné stránky, oblasti, ktoré zvládne sám tak, aby pomoc bola cielená a vychádzala z aktuálnych potrieb a nielen z diagnózy.
Pracovnú náplň pedagogického asistenta možno rozdeliť na štyri oblasti, v ktorých pôsobí.
Zaraďujeme sem:
1. Výchovno-vzdelávací proces: a) bezprostredná spolupráca s učiteľom v triede a s pedagogickými zamestnancami školy, b) uľahčovanie adaptácie dieťaťa na nové učebné prostredie a pomáhanie pri prekonávaní počiatočných jazykových, kultúrnych a sociálnych bariér, c) organizovanie otvorených vyučovacích hodín pre rodičov, d) vykonávanie dozoru počas prestávok, e) sprevádzanie žiakov mimo triedy, f) pomáhanie pri príprave učebných pomôcok.
2. Práca so žiakmi v mimo-vyučovacích aktivitách: a) priame vedenie alebo napomáhanie pri činnostiach voľnočasových aktivít (speváckych, hudobných, tanečných, výtvarných, dramatických a iných) s využitím individuálnych, skupinových alebo hromadných foriem výchovy, b) návšteva historických a kultúrnych pamiatok, c) zabezpečovanie účasti na spoločenských aktivitách na úrovni obce a regiónu, d) organizovanie spoločenských podujatí s rodičmi e) spolupráca so školskými zariadeniami zabezpečujúcimi výchovu a vzdelávanie v čase mimo vyučovania a v čase školských prázdnin.
3. Spolupráca s rodinou: a) organizovanie stretnutí a spolupráca s rodičmi tak, aby sa cítili ako súčasť procesu vzdelávania, b) spoznávanie rodinného prostredia, sociálnych pomerov, záujmov rodičov dieťaťa.
4. Oblasť vzdelávacích aktivít: a) účasť na vzdelávacích podujatiach určených pre asistentov učiteľa organizovaných školami alebo inými inštitúciami akreditovanými na túto činnosť.
Bc. Lenka Piteková - asistent pre MŠ
-
- asistent učiteľa pomáha pri zabezpečovaní plynulého výchovno-vzdelávacieho procesu v triede
- bezprostredne spolupracuje s učiteľom na základe odporúčaní špeciálneho pedagóga.
- pomáha a podporuje deti so špecifickými potrebami priamo na vyučovaní, v triede i mimo nej
- precvičuje a upevňuje si s nimi učivo, pripravuje sa s nimi na testy. Upravuje pre ne učebné materiály, zabezpečuje kompenzačné pomôcky. Podporuje rozvoj správnych pracovných návykov detí a ich sociálnych kompetencií.