Na ceste bezpečne
19.11.2019 14:24Nadácia Vokswagen Slovakia
Dopravná výchova v materskej škole a na I. stupni ZŠ nie je o výučbe dopravných značiek a pravidiel, ale predovšetkým o rozvoji zmyslov, ktoré dieťa ako účastník cestnej premávky potrebuje. Úspech v dopravnej výchove nezávisí len od materiálnych podmienok ale závisí aj od sústavného opakovania rôznych situácií, ktoré v doprave môžu nastať. V rámci projektu "Na ceste bezpečne" sme sa zamerali na situácie chodca, cyklistu, kolobežky, objavovanie technických dopravných zariadení a značení, zvládanie taktiky chôdze a jazdy v premávke.
Na ceste bezpečne
Nadácia Vokswagen Slovakia
Dopravná výchova v materskej škole a na I. stupni ZŠ nie je o výučbe dopravných značiek a pravidiel, ale predovšetkým o rozvoji zmyslov, ktoré dieťa ako účastník cestnej premávky potrebuje. Úspech v dopravnej výchove nezávisí len od materiálnych podmienok ale závisí aj od sústavného opakovania rôznych situácií, ktoré v doprave môžu nastať. V rámci projektu "Na ceste bezpečne" sme sa zamerali na situácie chodca, cyklistu, kolobežky, objavovanie technických dopravných zariadení a značení, zvládanie taktiky chôdze a jazdy v premávke.
Projekt Na ceste bezpečne sme zrealizovali s podporou grantu Nadácie Volkswagen Slovakia. Vďaka možnosti, ktorá táto nadácia poskytuje sme získali finančné prostriedky vo výške 991 EUR na zakúpenie pomôcok a zrealizovanie aktivít v oblasti dopravnej výchovy.
Zrealizovali sme nasledovné aktivity:
1. Aktivita CHODEC: Hlavným cieľom aktivity je zvládnuť techniky chôdze v bežných dopravných situáciách. Naučiť deti bezpečne prechádzať cez cestu,vysvetliť význam priechodu cez cestu.
2.Aktivita KTO JE RÝCHLEJŠÍ: Rôzne dopravné prostriedky sa pohybujú rôznymi rýchlosťami. Vyberieme deti, ktoré budú predstavovať rôzne dopravné prostriedky (traktor, osobné auto cyklista, a pod). Ostatné deti budú odhadovať, ktorý dopravný prostriedok sa ako rýchlo priblíži.
3.Aktivita ČO TO SVIETI: Aktivita na vysvetlenie funkcie semaforu. Všetky aktivity sú spojené aj s pohybovými aktivitami. Pohyb v priestore prenosného dopravného ihriska rôznymi rýchlosťami, orientácia v priestore, a pod.
Doprava je neodmysliteľnou súčasťou súčasného spôsobu života. Je potrebné už od najnižšieho veku pripravovať deti na rôzne dopravné situácie.Najvýhodnejším spôsobom ako deti zoznámiť s touto problematikou je zážitkové vyučovanie. Sústavným opakovaním dôležitých situácií sa u detí vypestujú potrebné návyky, ktoré by deti mali ovládať z oblasti dopravnej výchovy. V našom okolí nemáme žiadne dopravné ihrisko, ktoré by naše deti mohli navštevovať, aby si uvedené situácie mohli vyskúšať a nacvičiť.
PaedDr. Milan Križan, projektový manažér.
Zbieram baterky
19.11.2019 14:21O čom je súťaž ,,ZbieramBaterky“?
Súťaž ZbieramBaterky je o zbere použitých prenosných batérií a akumulátorov medzi, ktoré patria (tužkové baterky, baterky z hodiniek, zo záložných zdrojov z PC, mobilných telefónov, laptopov, hračiek, ručného elektrického náradia a pod.).
Zbieraj baterky a odmeníme Ťa bodmi, ktorými môžeš voľne narábať. V našom E-shope môžeš vymieňať body za darčeky. Tiež máš možnosť si dať body s kamarátmi dohromady a vybrať si spoločný darček.O čom je súťaž ,,ZbieramBaterky“?
Súťaž ZbieramBaterky je o zbere použitých prenosných batérií a akumulátorov medzi, ktoré patria (tužkové baterky, baterky z hodiniek, zo záložných zdrojov z PC, mobilných telefónov, laptopov, hračiek, ručného elektrického náradia a pod.).
Zbieraj baterky a odmeníme Ťa bodmi, ktorými môžeš voľne narábať. V našom E-shope môžeš vymieňať body za darčeky. Tiež máš možnosť si dať body s kamarátmi dohromady a vybrať si spoločný darček.Pri zapisovaní kódu, ktorý žiak dostal od kontaktného ucitela do svojho úctu na stránke zbierambaterky.sk sa žiakovi pripíše na úcet 100 bodov. Žiak získa jeden kupón za 1 kg batérií.
Podmienkou je registrácia na stránke www.zbiermabaterky.sk
Body za registráciu
Ako náhle sa zaregistruješ na našej web stránke získaš 10 bodov a môžeš začať zbierať svoje ďalšie body a hospodáriť s nimi.Podrobnejšie informácie nájdeš na stránke www.zbierambaterky.sk
V časti dokumenty na stiahnutie nájdeš podrobné pravidlá súťaže.
Outdorová edukácia na našej škole
07.05.2019 10:57Klub Stromu života nám schváli dotáciu vo výške 250 EUR. Prostriedky budú využité v rámci outdorovej edukácie a redizajnu vonkajšieho areálu.
Aktivita je realizovaná v rámci projektu podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.Klub Stromu života nám schváli dotáciu vo výške 250 EUR. Prostriedky budú využité v rámci outdorovej edukácie a redizajnu vonkajšieho areálu.
Klub Dračí stromáci (Jana Harnasová), názov projektu „Poďme von – pestovať!”, schválená dotácia 250 € – osadenie vyvýšených záhonov, sadenie rastlín a následná starostlivosť o rastlinky.
Krátkodobé projekty
19.10.2018 08:57Krátkodobé projekty realizované na našej škole.Skolské mlieko
Cieľom projektu je podporiť prístup žiakov našej školy k mliečnym produktom.
„Zbieram Baterky“– školský program selektívneho zberu
Škola je druhý rok zapojená do celoštátneho programu pre ochranu životného prostredia prostredníctvom školského programu selektívneho zberu pod názvom „Zbieram Baterky“. Cieľom súťaže je popularizovať zber použitých prenosných batérií a akumulátorov postavený na bezprostrednej motivácii. Žiaci po nazbieraní určitého množstva bateriek sú odmenení bodmi, ktorými môžu voľne narábať. Prostredníctvom E-shopu si vymieňajú body za darčeky. Tiež mali možnosť zberať body spoločne s kamarátmi a vybrať si spoločný darček.
Projekt WoW
Naša škola sa zapojila do Nemecko - Česko - Slovenského projektu WoW (World of Work = Človek a svet práce) v ktorom sa žiaci prostredníctvom inovovaných metodických materiálov zoznamujú s obsahom techniky na II. stupni základnej školy. Tento projekt vznikol ako reakcia na zvýšený počet hodín techniky od roku 2012, kedy sa začala nová školská reforma a opätovne sa začal okrem iných kompetencií klásť dôraz aj na technické zručnosti žiakov. Žiakom sa prostredníctvom tohto projektu pomôže aj pri výbere ich profesijnej orientácie.
IT Akadémia – projekt
Naša škola sa zapojila do projektu IT Akadémia. Projekt má zlepšiť vzdelávanie v oblasti informatiky a prírodných vied. Hlavným cieľom projektu je vytvorenie efektívneho modelu vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne i perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním sa na profesie v oblasti informatiky a informačno-komunikačných technológií (IKT).
Vedomostný ostrov
Škola sa zapojila v školskom roku 2017/2018 do projektu Vedomostný ostrov. Projekt podporuje inovatívne formy vzdelávania na základných školách a sprístupňuje ich všetkým žiakom. Cieľom projektu je naučiť žiakov pútavým spôsobom, ako spájať teoretické poznatky s praxou, a pomôcť im pri výbere strednej školy. Vedomostný ostrov je interaktívny kiosk s tromi dotykovými obrazovkami a zaujímavým vedomostným obsahom. Vedomostný ostrov poskytuje interaktívne vedomosti a veselé kvízy pre žiakov aj pre učiteľov.
Vedomostný obsah tvoria dve časti. Prvou – hlavnou časťou – je špeciálna aplikácia v podobe animovaného ostrova. Ukrýva sa na ňom množstvo vedomostí z oblasti techniky, nemeckého jazyka, ekológie alebo fyziky vrátane interaktívnych úloh, náučných videí a pokusov, ktoré sa dajú realizovať v škole aj doma. Žiakom pomôže pri ich odhaľovaní zvedavý lemur, ktorý je aj v logu Vedomostných ostrovov. Rozširujúcu druhú časť vedomostného obsahu tvoria digitálne učebnice – nemecký jazyk, dopravná výchova a fyzika. Ocenia ich nielen žiaci, ale aj učitelia, ktorí chcú oživiť bežné vyučovanie a vniesť doň hravé prvky a interaktivitu.
Zbierame vrchnáčiky z PET fliaš, pre jedného chorého chlapčeka.
Projekty v školskom roku 2018/2019
09.10.2018 10:17Aj v školskom roku 2018/2019 máme záujem zlepšiť podmienky pre žiakov našej školy prostredníctvom rôznych projektov.Projekt "Smart región 2018"
V septembri 2018 sme sa zapojili do projektu Smart región 2018. Projekt je zameraný na podporu polytechnického a jazykového vzdelávania (Projekt je v štádiu hodnotenia)