Turisticko-orientačný beh je behom prevažne v lesnom teréne, po vopred vyznačených trasách. Na vopred vyčlenenej bežeckej trase sú umiestnené kontrolné body, na ktorých musia účastníci splniť jednotlivé disciplíny. V turisticko-orientačnom behu je možné zvýšiť si fyzickú výkonnosť, otestovať turistickú zručnosť, prehĺbiť vedomostí a získať aj nové priateľstvá medzi jednotlivými účastníkmi súťaže.
Medzi vedomostné kontroly patria turistické a topografické značky, kultúrno-poznávacia činnosť, určovanie rastlín a drevín. V skupine súťažných činností fyzickej zručnosti sú hod na cieľ, plazenie, viazanie uzlov, lanová lavička. Za kontrolné miesta turistickej zdatnosti sa považujú: orientácia mapy, azimuty, odhad vzdialenosti.
Víťazom sa stáva bežec - pretekár, ktorý prebehne trať v najkratšom čase a má zároveň aj najmenej trestných minút. Zaregistrovaní pretekári sú rozdelení podľa veku do viacerých kategórií. Súťaže sa zúčastňujú ako jednotlivci.
Z Majstrovstiev Slovenska v TOB, ktoré sú klasifikačným pretekom I. stupňa, pretekár môže postúpiť na Medzinárodné majstrovstvá, ktoré sa striedavo organizujú raz na Slovensku a inokedy v Čechách.